„Дойче веле“: Една турска мистерия
Обикновени жилища, побиращи над 200 човека, и сгради, в които хора живеят във въздуха – на несъществуващи етажи: в Турция преди местните избори в края на март очевидно всичко е възможно. Но всичко е манипулация.
Над 220 гласоподаватели са били регистрирани в едно единствено жилище в турския град Бингьол, Източен Анадол. Това са установили представители на двете опозиционни партии в страната – Демократичната партия на народите (ДПН) и Републиканската народна партия (РНП).
С наближаването на датата за местните избори – 31 март – зачестяват съобщенията за съмнителни регистрации на много на брой избиратели на малки пространства – в обори за животни, на строителни площадки, в празни или дори несъществуващи сгради.
В едно единствено жилище са били регистрирани над хиляда души. Активисти на РНП пък са открили регистрирани избиратели на петия етаж в кооперация в Истанбул, която има само четири етажа. Депутатът от РНП Бурханетин Булут казва по този повод, че в цяла Турция се наблюдават едни и същи закононарушения. „И човек трябва да се запита за причината“, добавя той.
„Големите“ турски фамилии
В избирателните списъци са включени и граждани, които живеят в други населени места. Депутатът от РНП Гюрзел Текин е възмутен. „Една страна, която не успява нормално да регистрира 56 милиона избиратели, няма да постигне нищо“, казва той. При това още през 2005 година президентът Реджеп Ердоган обяви, че в бъдеще регистрацията на избирателите трябва да става по електронен път. „Това, че 14 години по-късно нищо от това не е направено, няма нищо общо с технологията или капацитетите, а показва, че управляващите искат всичко да си остане както е било“, казва Текин.
Призивът на депутатката от прокюрдската партия ДПН Мерал Бешташ да бъде предприето нещо срещу тази порочна практика остана нечут. От управляващата Партия на справедливостта и развитието (ПСР) отговорили, че някои турски фамилии просто били многочислени. Министерството на вътрешните работи заяви в свое кратко съобщение, че работи за свеждане до минимум на тези нередности.
За да си гарантират преизбирането
Опозиционните партии РПН и ДПН са наясно, че избирателните списъци са манипулирани, за да се окаже влияние върху резултатите от изборите. Хадими Якупоглу от РНП е убеден, че виновни са кметовете и партиите. Някои кметове са регистрирали жители на други села в своя район, за да си гарантират преизбирането. „Много е изгодно да бъдеш кмет. Затова се опитват да привлекат колкото се може повече избиратели“, казва по този повод Якупоглу.
Партиите също използват този метод, за да спечелят мнозинство – особено там, където победата им не е сигурна. „И в миналото е имало такива наредности. Но чак толкова зле никога не е било“, допълва опозиционният политик. Източник: „Дойче веле“