Home»СВЕТОВЕН ОБЗОР»Меркел потвърди: Евросъюзът трябва да спре преговорите с Турция

Меркел потвърди: Евросъюзът трябва да спре преговорите с Турция

На следващата среща на високо равнище Европа трябва обсъди възможно прекратяване на преговорите с Турция за присъединяване към ЕС, заяви в реч в Бундестага федералният канцлер на Германия Ангела Меркел. „Ще предложа на следващата среща на върха да се обсъдят бъдещите отношения с Турция, включително и въпросът за отлагане или прекратяване на преговорите (за влизане в общността)“, каза Меркел.

„Тя отправи предупреждение, че Турция се отдалечава бързо от върховенството на закона, като добави, че правителството й ще направи всичко по силите си за освобождаването на германците, задържани в Турция, които според Берлин са невинни“, посочва „Ройтерс“, цитирана от БТА.
Меркел каза още, че последните развития налагат преразглеждане на отношенията на Германия и ЕС с Турция. „На срещата на върха през октомври ще настоявам за решителна позиция. Ние обаче трябва да координираме действията си и да работим с партньорите ни“, каза канцлерът, като добави, че имиджът на ЕС ще бъде накърнен, ако президентът на Турция Реджеп Тайип Ердоган разбере, че страните членки не са на едно мнение. „Това силно ще отслаби позицията на ЕС“, посочи Меркел.

Връзките между Германия, където живеят 3 млн. етнически турци, и Турция са обтегнати, особено след миналогодишния опит за преврат. Отношенията допълнително и рязко се влошиха, след като турски съд реши шестима активисти да останат в ареста по подозрение, че са помагали на „терористична” група. Един от тях е германецът Петер Щойтнер. Поради политически причини общо 11 германски граждани се намират в турските затвори.

Ангела Меркел изтъкна, че Берлин ще направи всичко възможно, за да издейства освобождаването на германските граждани, задържани от властите в Анкара.

ПОДКРЕПЕТЕ НИ

(!) Всички права на публикуваните новини, статии и снимков материал са запазени. Новините, статиите и снимковият материал не могат да бъдат използвани без изрично разрешение, дори да се посочва източникът им.