Давутоглу: Турция се превърна в авторитарна държава след опита за преврат
Лидерът на партия „Бъдеще“ и бивш премиер на Турция Ахмет Давутоглу изтъкна, че настоящият президент Реджеп Тайип Ердоган отдалечава страната от Европейския съюз. По негово мнение преминаването към президентска система на управление е нарушило природата на политиката в Турция.
Давутоглу отбелязва също, че той е бил против президентския модел и е предупредил както Ердоган, така и ръководството на управляващата Партия на справедливостта и развитието (ПСР).
Бившият съратник на Ердоган Ахмет Давутоглу, който беше лидер на ПСР и премиер на Турция в периода 2014 – 2016 г. каза това в интервю за гръцкия вестник „Катимерини“.
Давутоглу се раздели с ПСР през 2019 г. и основа собствената си партия „Бъдеще“. Според него, понастоящем под ръководството на президента Ердоган Турция е напуснала рамките на институционализма и се ръководи на базата на личните взаимоотношения.
Давутоглу подчертава, че след опита за преврат през 2016 г. Турция скоростно върви към авторитарна система на управление. „Въпреки нашите предупреждения, Ердоган и неговият екип промениха парламентарната система на управление с президентска. Това наруши природата на политиката в Турция. Понастоящем тази система с бързи темпове отдалечава Турция от модела на европейските демокрации.“, изтъква още Давутоглу.
Бившият турски премиер отбелязва, че президентският модел на управление влияе и върху външната политика на Турция и допълва: „Връзките между институциите и дългосрочните стратегии бяха заменени от междуличностното общуване. Ако отношенията на Ердоган с руския президент Владимир Путин са добри, това означава, че отношенията между Турция и Русия са добри. Същото важеше и за САЩ и Тръмп.“
Давутоглу изразява мнението си и по въпросите, свързани със Средиземно море. „Турция е страната, която има най-дълга брегова ивица в Средиземно море. Анкара ще даде по някакъв начин твърд отговор на онези, които искат да затворят Турция между остров Кастелоризо и Кипър. Турция трябва да продължи сондажните дейности в Егейско море. Но проблемите, свързани с териториалните води и районите за полетна информация сякаш ще продължат. Не очаквам в скоро време да се намери решение на това.“
Източник: Евронюз
ПОДКРЕПЕТЕ НИ
(!) Всички права на публикуваните новини, статии и снимков материал са запазени. Новините, статиите и снимковият материал не могат да бъдат използвани без изрично разрешение, дори да се посочва източникът им.