Македонският парламент окончателно прие името Северна Македония
Македонският парламент гласува конституционните промени, произлизащи от Преспанския договор с Гърция, с 81 гласа „за“, предадоха македонските медии.
С това завърши изтощителната парламентарна драма, която продължи с месеци поради съпротивата на опзиционната ВМРО-ДПМНЕ, отбелзява информационният сайт “Фокус”.
Парламентът гласува четирите поправки, като „за“ гласуваха всички депутати от парламентарното мнозинство.
Сега на ход са гръцкият премиер Алексис Ципрас и управляващата партия Сириза, пише БТА.
На 17 юни 2018 г. в района на гръцката част на Преспа беше подписан договорът, слагащ край на спора за името между Гърция и Македония. Договорът бе подписан от министрите на външните работи Никола Димитров и Никос Кодзияс в присъствието на премиерите на двете страни – Зоран Заев и Алексис Ципрас.
Македония слага окончателно край и на югославския проект. С разрешаването на спора се премахва и една от най-големите опасности за региона, който в продължение на век и половина бе сочен като „Балканското буре с барут“, пише БГНЕС.
„Това е окончателният Договор за разрешаване на македонско-гръцкия спор за името и за стратегическо партньорство. Той гарантира македонското бъдеще, защитава македонската идентичност, език, герб, химн и флаг. Договорът отваря пътя към ЕС и НАТО, гарантира и приятелството и сътрудничеството между Македония и Гърция“, пише Заев и уточнява, че той е съгласно резолюциите 817 и 845 от 1993 г. на Съвета за сигурност на ООН.
Първата част от Договора се отнася до разрешаването на различията около името и добросъседските отношения.
Втората част се отнася до увеличаването на сътрудничеството между Гърция и Македония, дипломатическите отношения, партньорството в международните и регионалните организации, икономическото сътрудничество, както и това в областта на образованието, науката, здравеопазването и полицейското партньорство и това в областта на отбраната.
Третата част от Договора засяга начина за разрешаване на споровете.