2016 година е била рекордно топла
Климатолози определиха 2016 година като рекордно топла, като средната температура на Земята е била с 0,77 градуса по Целзий над нормата от периода 1961–1990 година, предаде ТАСС. Докладът е публикуван в научното списание „Weather“.
Над голяма част от Северна Америка, Европа, Африка, Азия и Арктика, както и в северните части на Южна Америка, южната част на Азия, Близкия изток и изтока на Австралия беше аномално топло. Под нормата бяха само температурите в северната част на Аржентина и в съседните страни от региона, западната част на Австралия и в някои части на Антарктика, се казва в статията.
Според отчета на климатолозите, въпреки че разликата между 2016 и 2015 година не превишава статистическата погрешност, по температури те съществено изпреварват предишните.
Експерти от Британския метеорологичен център смятат, че рекордните температури са предизвикани от антропогенното влияние на изхвърлените в атмосферата парникови газове, както и от климатичния феномен Ел Ниньо и затоплянето на Арктика, особено през 2016 година.
Тенденцията за затопляне на климата продължава
Миналата година отново е била „черна“ за климата, отбелязани са температурни рекорди и безпрецедентни равнища на океаните и на емисиите на парникови газове. Това се казва в годишен доклад за състоянието на климата, цитиран от “Франс прес”, пише БТА.
Планетата продължава да се затопля и няма признаци на забавяне на този процес, заявяват цитираните в доклада близо 500 учени от над 60 страни. Няколко ключови индикатори като температурите на повърхността, нивото на океаните и емисиите на парникови газове също са надминали рекордните стойности от 2015 г., отбелязва АФП.
„Температурните рекоди от миналата година се дължат на комбинацията от тенденции за дългосрочно затопляне на климата и на силното течение „Ел Ниньо“ в началото на годината“, се казва в доклада на Американското управление за океанографски и атмосферни изследвания и Американското метеорологично дружество.
В доклада се съобщава, че ледниците по света са се свили за 37-а поредна година. Миналата година те са отстъпили със средно около 1 м, отбелязва АП. Отбелязани са проливни дъждове и суша, както и тропически циклони.